Umów wizytę

OLEJE

WYMIANA OLEJU

Oferujemy usługę okresowej wymiany oleju wraz z filtrami.

UMÓW WIZYTĘ

ZADZWOŃ

505 041 233

LUB

WYPEŁNIJ FORMULARZ

Olej pełni w samochodzie bardzo ważną rolę - chroni elementy silnika przed zużyciem oraz aktywnie usuwa szkodliwe zanieczyszczenia, powstające w procesie jego eksploatacji. Olej silnikowy jest jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiednio dobrany, chroni silnik i zapewnia jego prawidłowe funkcjonowanie. Posiadamy w swojej ofercie oleje marki MOBIL, CASTROL, ELF, SHELL, MOTUL, TEXACO, GM, FORD, TOTAL, ORLEN PLATINUM, LOTOS, VALVOLINE, TEDEX i inne.

Rodzaje olejów silnikowych

Rodzaj oleju silnikowego (mineralny bądź syntetyczny) to bardzo ważna informacja znajdująca się na każdym opakowaniu oleju silnikowego. O rodzaju i jego ostatecznym przeznaczeniu decydują użyte podczas produkcji składniki. Współczesne środki smarne otrzymuje się przez wprowadzenie do płynów bazowych dodatków uszlachetniających, zmieniających właściwości użytkowe oraz zabezpieczających produkt przed zmianami w trakcie jego eksploatacji.

Oleje bazowe otrzymuje się podczas przeróbki ropy naftowej na dwa sposoby: w procesie destylacji, w wyniku której uzyskujemy oleje mineralne, lub też na drodze skomplikowanej syntezy chemicznej, w wyniku której otrzymujemy oleje syntetyczne. Tzw. oleje półsyntetyczne uzyskuje się natomiast poprzez zmieszanie oleju mineralnego z syntetycznym. Każdy z tych trzech rodzajów oleju posiada inne właściwości fizyczne oraz chemiczne, przeznaczone do różnych typów silników.

Na rynku istnieje wiele rodzajów olejów silnikowych, różniących się nie tylko ceną i jakością, ale przede wszystkim parametrami technicznymi. Wybierając odpowiedni olej powinniśmy zwrócić uwagę na typ auta, rodzaj stosowanego w samochodzie paliwa, warunki atmosferyczne, a także styl jazdy kierowcy. Producenci samochodów podają w książkach serwisowych aut zalecaną dla danej marki klasę jakości oleju.

W nowych autach stosuje się zazwyczaj oleje syntetyczne, w starszych pojazdach natomiast, stosuje się oleje półsyntetyczne i mineralne. zwłaszcza gdy przebieg auta pokazuje więcej niż 100 tyś. km. Nie jest to jednak regułą, np. pojazdy wyposażone w pompowtryskiwacze - zaleca się stosowanie olejów syntetycznych z odpowiednią normą do pompowtryskiwaczy. Należy pamiętać jednak, że dobór oleju silnikowego zależy w dużym stopniu od stanu samego silnika naszego pojazdu.

Filtry oleju

Układy olejowe silników spalinowych są układami zamkniętymi, w których olej jest substancją smarującą oraz chłodzącą ruchome elementy. Olej wypłukuje i transportuje jako zawiesiny różnego rodzaju zanieczyszczenia przedostające się z komory spalania oraz tworzące się w procesie zużycia ściernego współpracujących ze sobą części silnika. Filtry oleju, będące ważnym elementem układu olejowego silnika spalinowego, zatrzymują te zanieczyszczenia. Należy jednak podkreślić, że filtry te nie potrafią powstrzymać degradacji oleju, będącej nieodwracalnym procesem chemicznym. Dlatego też niezależnie od tego jakie filtry oleju zamontujemy w swoim samochodzie, powinniśmy wymieniać olej zgodnie z zaleceniami producenta samochodu.

Filtry oleju mają różne konstrukcje (puszkowe filtry oleju spin-on, wkłady filtrów oleju) i zależnie od typu silnika mogą znacznie różnić się zarówno pod względem budowy jak i zasady działania.

PORADY

Olej silnikowy spełnia w samochodzie bardzo ważną rolę:

  • smaruje i uszczelnia silnik,
  • chłodzi ruchome części silnika,
  • utrzymuje w czystości jednostkę napędową,
  • chroni przed korozją.

Producenci aut coraz częściej zachęcają do niebezpiecznego wydłużania interwałów wymiany oleju. Zastanawiające jest, że te wartości mogą się znacznie różnić w zależności od producenta np. Toyota zaleca wymianę oleju co 15 tys. km lub co rok, Honda co 20 tys. lub co rok, ale już Renault co 30 tys. Smarowanie silnika przepracowanym olejem nie jest dla niego bezpieczne. Dlatego bez względu na wskazania komputera pokładowego olej należy wymieniać co 15, a nie np. co 30 tys. km. Tak jest i bezpieczniej, i taniej. W przypadku olejów mineralnych i półsyntetycznych (co 10-12 tys. km).

AUTOFER

uL. RZEMIEŚLNICZA 2

86-300 Grudziądz

tel. 505 041 233

e-mail: autofer@wp.pl

Godziny otwarcia

OKRĘGOWA STACJA KONTROLI POJAZDÓW

poniedziałek - piątek: 7.00 - 20.00

sobota: 7.00 - 15.00

SERWIS

poniedziałek - piątek: 8.00 - 16.00

sobota: 8.00 - 13.00